Emulsja ochronna (pobiałka, substancja ochronna, proszek separujący, separator ochronny) ma za zadanie chronić półki i spód pieca od topniejącego i kapiącego szkliwa lub innych substancji. Jej główny skład to glinka kaolinowa.
Emulsje rozrabiamy z wodą do cienkiej, kremowej konsystencji. Jeśli nakładasz emulsję po raz pierwszy to warto zwilżyć półkę wodą (przetrzeć mokrą gąbką lub użyć butli sprayowej). Za pomocą szerokiego pędzla nanosimy za jednym razem, tylko jedną cienką warstwę, i wyłącznie na wierzchnie strony płyt. Jeśli po pociągnięciu emulsja nie spływa za pędzlem lub jeśli pędzel przykleja się do płyty, dodać jeszcze wody, aż uzyskamy rzadszą konsystencję. Po przeschnięciu pierwszej warstwy nakładamy w analogiczny sposób następną. Jeśli teraz warstwa jest na tyle cienka, że nadal widać płytę szamotową, to proszę nanieść trzecią warstwę. Generalnie dwie warstwy chronią w sposób skuteczny – powinna wystarczyć grubość około 1-2 mm. Jeśli warstwa będzie za gruba, to pęknie przy wypalaniu i nie zadziała należycie. Popraw pominięte miejsca, gdyż potem ewentualne kapnięcia będą się zapiekały i tym sposobem trudniej usuwały. Pamiętaj, że warstwa emulsji ochronnej stanowi podstawę dla wsporników czy trójnogów i dlatego nie powinna być zbyt falista. W razie utworzenia nierówności, wypoziomuj je szpachelką lub usuń całość i spróbuj nałożyć emulsję jeszcze raz. Na końcu należy oczyścić brzegi półek gąbką, ażeby przy ich wkładaniu nie odłamała się żadna pozostałość emulsji i nie osiadła na szkliwie wypalanego poniżej przedmiotu.
Uważaj na to, aby nie pomalować emulsją ochronną elementów grzejnych. Jeśli do tego dojdzie, należy ją natychmiast z nich usunąć. Pozostawienie warstwy emulsji na elementach grzejnych może spowodować przeciążenie spiral i pęknięcie w tym miejscu, ponieważ nie oddają one ciepła. Resztę emulsji ochronnej wysuszyć i odłożyć do następnego użycia, nie zamykać naczynia, bo masa się zepsuje. Najlepiej rozrabiać małe ilości emulsji po to aby uniknąć jej zepsucia.
Pamiętaj, że podczas wypalania szkliwa, na dnie pieca powinna się znajdować półka, która zabezpieczy dno pieca przed spadającym szkliwem. Połóż ją na kilku 1cm podporach ogniotrwałych (półki i dno pieca pracują podczas wypału – zostaw im miejsce na rozprężanie).
Usuwając szkliwo z emulsji użyj szpachelki, a powstałe ubytki zakryj na nowo.
Nie aplikuj emulsji na dno pieca lub jego ściany. Wyczyść komorę pieca z resztek emulsji, która odłamała się podczas załadunku lub wypału. Długotrwałe wdychanie oparów krzemionkowych wpływa na schorzenia płuc – stosuj maskę pyłową i wentyluj pomieszczenie podczas rozrabiania i nakładania emulsji.