Jest kilka podstawowych czynników, które wpływają na cenę pieca. Pierwszym z nich jest wyposażenie, bez którego urządzenie nie jest kompletne. W skład standardowego wyposażenia pieca wchodzą: programator, półki i słupki, a czasami również emulsja ochronna do półek i podstawki pod dolna półkę. Jeśli chodzi o programator to przed kupnem pieca dowiedz się przede wszystkim jaki programator wliczono w jego cenę. Pamiętaj, że wyznacznikiem tego czy programator jest dobrze rozbudowany nie jest ilość programów zawarta w pamięci programatora, a świadczy o tym tylko i wyłącznie ilość segmentów na program i sposób ich modyfikacji. Zazwyczaj w wersji podstawowej do pieców załączane są programatory o dwóch lub trzech segmentach na program, które wystarczają do wypalania ceramiki, ale już nie są odpowiednie do przetapiania szkła i drobnych prac fusingowych lub przeprowadzania innych, bardziej skomplikowanych wypałów. Następnie dowiedz się jaka ilość półek i słupków wchodzi w skład wyposażenia pieca. Czasami zestawy są za małe i nie wystarczą do optymalnego wykorzystania pojemności pieca, wtedy trzeba wziąć pod uwagę doposażenie pieca w np. większą ilość półek. Jeśli do tego doliczymy koszty transportu to powinniśmy poznać cenę końcową urządzenia, ale jeszcze nie zakupu.
Wartość zakupu powinniśmy mierzyć w kategoriach usług serwisowych świadczonych przez dystrybutora oraz doradztwa technicznego, które gwarantuje, a także marki pieca, która zapewnia nam jakość i solidność wykonania urządzenia. Tylko autoryzowani dystrybutorzy zapewnią Ci kompleksową asystę przy wszystkich kwestiach problematycznych dotyczących obsługi pieca i programatora. Dowiedz się czy przy zakupie pieca masz zapewnione przeszkolenie z obsługi pieca i programatora lub czy przynajmniej dokumentacja do pieca (instrukcje, karty gwarancyjne, filmiki instruktażowe) zostały przetłumaczone na język polski. Dobrze też, gdy w tych pierwszych dniach użytkowania, dystrybutor instruuję Cię telefonicznie o sprawach, które sprawiają Ci trudność. A już całkowicie idealnie, gdy dział serwisowy pełni dyżury i jest zawsze „pod telefonem”.
Pamiętajmy też, że w przypadku producentów pieców do ceramiki są marki, które są rozpoznawalne na rynku i przez to są droższe i są także małe firmy, których ceny są stosunkowo niższe. Niektóre piece posiadają programatory z aplikacją na telefon, co umożliwia zdalne włączanie pieca, klapę na wysięgnikach gazowych, co zaś ułatwia jej podnoszenie i zapobiega samoczynnemu opadnięciu klapy lub jej strąceniu, kółka jezdne, estetyczną blachę strukturalną do obudowy oraz np. otwory wlotu powietrza. Takie szczegóły techniczne i konstrukcyjne również przyczyniają się do różnicy w cenach pieców. Dodatkowo niektóre niemieckie firmy przeniosły swoją produkcję do Czech przez to ceny tych pieców są nieco niższe.
Najlepiej dowiedz się gdzie jest produkowany piec, który Cię interesuje…