W trakcie użytkowania pieca należy się stosować do kilku ważnych zasad, które znacznie wydłużą okres jego eksploatacji, który przez producentów jest przewidziany na okres 7-10 lat (codzienne wypalanie) lub 10-15 lat (wypalanie dwa, trzy razy w tygodniu). Pod pojęciem okres eksploatacji rozumie się czas, w którym piec nie wymaga żadnych renowacji konstrukcyjnych (wymiana cegieł, wymiana klapy pieca, itp.). Wyjątek stanowią elementy grzejne (pęknięte lub przepalone spirale) i elementy elektroniki i podzespoły elektryczne, które trzeba traktować jak części zużywalne.
Przede wszystkim staraj się unikać wypalania w wysokich temperaturach. Żywotność spiral grzejnych spada wprost proporcjonalnie do temperatury w jakiej pracują. Np. w temperaturze 1150°C spirale będą pracować dwa razy dłużej niż te w 1200°C, i aż cztery razy dłużej niż w 1260°C. Nie otwieraj pieca kiedy temperatura w komorze nie spadnie poniżej 100°C. Elementy grzejne nie powinny być narażone na działanie szoku termicznego, gdyż wpływa to negatywnie na ich żywotność. Zresztą wsad w piecu też nie należy poddawać szybkim spadkom temperatury, ponieważ powodować to może nieporządane spękania lub odpryski. Oczyszczaj wnętrze pieca z resztek szkliwa i gliny (najlepiej za pomocą odkurzacza). Szczególnie ważne jest, aby usuwać pozostałości gliny ze spiral. Przyczepione szkliwo na takim odłamku gliny podczas następnego wypału będzie się mogło wtopiać w spiralę i w krótkim czasie (parę wypałów) może doprowadzić do przerwania elementu grzejnego. Podobnie rzecz się ma jeśli chodzi o resztki skapujących lub odpryskujących szkliw na dnie i ścianach pieca – nieczyszczone szkliwo koroduje delikatną i podatną na kruszenie cegłę szamotową. Jakąkolwiek metodę użyjesz do wyczyszczenia spiral, zawsze miej na uwadze kruchość i delikatność ostudzonej spirali. Tylko gorące spirale można wyginać, skrobać i czy opukiwać. Można do tego celu użyć małego palnika lub na chwilę włączyć piec i rozżarzyć spirale. Równie ważne jest oczyszczanie półek, podpórek i stojaczków.
W pomieszczeniu, w którym znajduje się piec temperatura nie może spadać poniżej 5°C. Urządzenia elektroniczne jakimi są programatory nie tolerują niskich temperatur, które przyczyniają się do rozprogramowania programatorów, a nawet do trwałych zniszczeń podzespołów układów scalonych. Jeśli nie możesz na okres zimowy przenieść pieca do cieplejszego pomieszczenia lub jeśli nie jesteś w stanie ogrzać pomieszczenia, w którym znajduje się piec to przynajmniej odłączaj programator od pieca, kiedy nie prowadzisz wypału i przetrzymuj go w miejscu suchym i ciepłym. Niestety (ponieważ nie jest to dobre rozwiązanie) niektóre piece mają zamontowane programatory „na stałe”, wtedy jedyne co można zrobić to otulić materiałem izolacyjnym programator, tak ażeby go jak najskuteczniej odseparować od chłodu lub odkręcać panel z układem scalonym, jeśli zachodzi taka możliwość (piece Nabertherm).
Dokręcaj klamry uciskowe (najczęściej znajdują się na klapie, ale są też modele pieców z klamrami na obudowie). Dokręcaj też luźne śruby i nakrętki – wpłynie to pozytywnie na solidność konstrukcji.
Warto raz na jakiś czas, przy użyciu drobnoziarnistego papieru ściernego, zetrzeć pobrudzone cegły. Można też przetrzeć miejsca, w których pojawiły się rysy lub większe pęknięcia. Zaopatrz się również w środek do polerowania blachy. Polerowanie obudowy pieca w prostu sposób podnosi estetykę zewnętrzna urządzenia. Obudowa (choć to blacha chromowana, tzw. nierdzewka) i tak może się przebarwiać i wpadać w korozję od ciepła i gazów uwalnianych podczas wypalania. Używaj środków konserwujących do czyszczenia i polerowania stali lub do polerowania szkła, aby zachować ją w doskonałej kondycji. Jednakże zapamiętaj, że pewne przebarwienia będą nieusuwalne.
Urządzenie winno stać na podłożu z materiałów ogniotrwałych. Ściany pomieszczenia powinny również być z materiałów trudnopalnych. Zamontuj piec w odległości 0,5-1 m od ścian i od sufitu. Usuń z pomieszczenia wszystkie materiały łatwopalne: przedmioty plastikowe, papierowe, drewniane, tkaniny itp.
Pamiętaj, że oprócz serwisu producenta lub dystrybutora, tylko elektryk z uprawnieniami może ingerować w układ elektryczny i wszystkie inne elementy zasilające urządzenia.